Kolagen jest głównie kojarzony z drogimi kremami przeciwzmarszczkowymi, których zadaniem jest powstrzymanie procesu starzenia. Jednak to nie jedyna wartość tego szczególnego i ważnego dla organizmu białka.

Czym tak właściwie jest kolagen?
Kolagen to białko występujące w organizmie. Znajduje się przede wszystkim w mięśniach, ścięgnach i skórze. Odpowiada za elastyczność tych struktur.

Wchodzący w skład skóry kolagen obok zachowania elastyczności i zdrowego wyglądu zapewnia jej ochronę przed bakteriami oraz szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Przyśpiesza gojenie i powstawanie blizn. Niestety włókna kolagenowe czy to w skórze, czy kościach nie żyją wiecznie. Im jesteśmy starsi tym mniejsza jest ich liczba (jego produkcja i wymiana jest uwarunkowana przez hormony m.in. tarczycy czy estrogeny). Proces ich obumieranie, a tym samym początek starzenia się organizmu zaczyna się po ukończeniu 25 roku. Pierwsze widoczne „zmiany” zazwyczaj dają o sobie znać i stają się widoczne po czterdziestce.

Kolagen zapewnia także właściwe połączenia między tkankami, pokrywa także narządy i naczynia krwionośne zapewniając im prawidłowe ułożenie oraz ochronę przed uszkodzeniem.

Ubytek kolagenu ma niekorzystny wpływ przede wszystkim na kości. Utrata elastyczności sprawia, że stają się one bardziej narażone na urazy czy złamania. Układ kostny staje się nie tylko słabszy, ale znacznie dłużej się regeneruje. Jego brak sprzyja powstawaniu zmian zwyrodnieniowych czy rozwojowi stanu zapalnego w kręgosłupie czy stawach .

Dla zatrzymania czasu

Zanik kolagenu odbija się także na skórze. Brak białka sprawia, że traci ona sprężystość i młody wygląd, a na jej powierzchni tworzą się coraz głębsze zmarszczki. Dzięki szczególnej właściwości wypełniającej, kolagen stał się podstawowym składnikiem kremów o działaniu przeciwzmarszczkowym, znalazł także szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej.

Skóra uboga w kolagen staje się bardziej podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych (w tym różnego typu toksyn) i nie jest wstanie wystarczająco dobrze obronić się przed bakteriami.

Zbyt mała zawartość kolagenu w skórze pojawia się nie tylko za sprawą upływające czasu. Powstające na skórze rozstępy czy to w czasie ciąży czy u osób z nadwagą również wynikają ze zmniejszonej liczby włókien kolagenowych. Podobnie dzieje się z cellulitem, jednak jego obecność nie ma zawiązku z masą ciała oraz wagą i jest problemem zarówno szczupłych kobiet jak i tych o bardziej krągłych kształtach.

Więcej niż białko„Stężenie” kolagenu w organizmie ma bardzo duży wpływ na działanie układu odpornościowego. Dlaczego? Tkanka łączna pośredniczy w „produkcji” m.in. leukocytów i przeciwciała, czyli głównych i pierwszych obrońców organizmu gdy pojawi się groźba infekcji czy to wirusowej, czy bakteryjnej. Im jesteśmy starsi, tym mniej mamy kolagenu, a tym samym i tkanki łącznej. Te niedobory choć początkowo praktycznie niezauważalne z czasem zaczynają dawać się we znaki.

Zanik kolagenu to proces na, który nie mamy w zasadzie większego wpływu. Nie można go uzupełnić pożywieniem, jedyne czego można spróbować to suplementy diety wzbogacone o kolagen. Tu jednak należy zachować ostrożność i przed rozpoczęciem ich stosowania warto skonsultować się z lekarzem.

Podsumowując, kolagen jest niezwykle ważnym białkiem dla naszego organizmu, aby dobrze się wchłaniał potrzebuje witaminy C. Dlatego polecamy Państwu Kolaminę 1000+D3, która zawiera aż 1 gram czystego, francuskiego kolagenu pozyskanego ze skór rybich, naturalną witaminę C z dzikiej różny, witaminę D oraz kwas hialuronowy. Produkt kupisz w naszym sklepie internetowym www.bioorganic.pl Przypominamy, że kupując w zestawie płacisz mniej!!

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

©[2019] BioOrganic.pl

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie
);

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?