Rola suplementacji witaminy D3 w zapobieganiu osteoporozie znana jest od dawna. Liczne badania kliniczne pokazały, że pozwala ona zmniejszyć ryzyko złamań, zwłaszcza u seniorów. W jednym z nich stwierdzono, że w porównaniu do grupy przyjmującej jedynie wapń, leczenie witaminą D3 i wapniem ponad 3 tys. starszych kobiet istotnie zmniejszyło częstość złamania bliższego końca kości udowej (b.k.k.u.), czyli najdotkliwszego w skutkach złamania osteoporotycznego. U kobiet tych nastąpił również wzrost gęstości kości.

Głód witaminowy

Jak wiadomo, podstawowym źródłem witaminy D3 dla organizmu jest ekspozycja na słońce, w trakcie której organizm może sam ją syntetyzować. Niestety, w naszym klimacie jest to utrudnione, przez co większość populacji ma jej niedobór. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, u których zmniejsza się endogenna produkcja witaminy D3. Badania obserwacyjne pokazały, że niedobory dotyczą 57% hospitalizowanych pacjentów w wieku >65 lat, a w 25% przypadków oceniono je jako ciężkie.

Jakie ma to znaczenie? Witamina D3 reguluje homeostazę wapnia i fosforanów w organizmie – to od niej zależy, jaka ich ilość zostanie wchłonięta do krwiobiegu. Poza tym witamina ta kontroluje proces uwalniania wapnia z kości, aby nie był on szybszy niż jego wchłanianie. Innymi słowy, niedobory witaminy D3 nawet przy odpowiedniej ilości dostarczanego do organizmu wapnia ograniczają jego wchłanianie i potęgują wydalanie. Prowadzi to do demineralizacji kości i obniżenia ich gęstości, a z czasem do osteoporozy.

Wapń i witamina D3 wspomagają organizm w walce z osteoporozą!!

Wraz z wiekiem zmniejsza się wrażliwość na działanie kalcytriolu, czyli aktywnej formy witaminy D3, powstającej w nerkach i w wątrobie. W efekcie maleje również wchłanianie wapnia w przewodzie pokarmowym, co prowadzi do ujemnego bilansu wapniowego. Stąd zalecenia Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego mówią o całorocznej suplementacji witaminy D3 u osób >65 r.ż. (w dawce 800-1000 j.m.).

Rozwiązanie paradoksu wapnia

Zależność gospodarki wapniowej od witaminy D3 okazuje się jednak tylko jedną stroną medalu. Nie wystarczy bowiem prawidłowe wchłanianie wapnia – najpierw potrzebny jest jego transport we właściwym kierunku. Paradoks wapnia polega na tym, że osadza się on w naczyniach krwionośnych, powodując ich zwapnienie (a w konsekwencji miażdżycę czy zawał serca), a brakuje go tam, gdzie jest potrzebny, czyli w kościach, co prowadzi do osteoporozy. Problem ten dotyczy zwłaszcza kobiet po menopauzie.

Suplement, która zawiera 100% dziennej dawki na witaminę D3 oraz wapń to Kolamina 1000+D3. To w pełni naturalny i sprawdzony produkt, aby leczyć i chronić nasze stawy przed chorobami oraz kontuzjami. Wyprodukowany z naturalnych surowców, w tym kolagenu rybiego NatiCol oraz dzikiej róży jako źródła witaminy C.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

©[2019] BioOrganic.pl

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie
);

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?